Laidavimas – dažnas teisinis veiksmas, kurio metu vienas asmuo prisiima atsakomybę už kito prievolę. Advokatų kontora Kaune teigia, kad paprastai laiduojamos piniginės skolos. Tai reiškia, kad laiduodami prisiimate pareigą gražinti skolą, jei asmuo, už kurį laidavote, dėl vienos ar kitos priežasties to padaryti negali.
Vertindami teisinę laidavimo pusę, visų pirma turime žinoti, už kokias skolas yra atsakingas laiduotojas. Teisininkai primena, kad laiduotojas atsako tik už tas skolas, už kurias sutiko laiduoti. Be to, jei numatytu laiku skolininkas pats grąžina skolą, laidavimas yra nutraukiamas. Kita medalio pusė – jei skola nėra grąžinama laiku, skolintojas numatytos sumos reikalauja iš laiduotojo. Tokiu atveju jūs, kaip laiduotojas, pasirinkimo nebeturite – jei pinigų negrąžinsite, skolininkas turės teisę paduoti jus į teismą ir prisiteisti paskolintus pinigus.
Advokatų kontora Kaune teigia, kad situacija, kuomet skolintojas paduoda laiduotoją į teismą dėl svetimos skolos, yra gana dažna ir, deja, reikalaujanti daug laiko ir profesionalaus teisininko paslaugų. Jei esate laiduotojas ir skolos grąžinimas iš jūsų buvo pradėtas vykdyti teismo keliu, nepamirškite, kad protingiausias žingsnis – teismo atsakomybėn patraukti ir skolininką, už kurį laidavote. Kai grąžinsite numatytą skolą, pareikalaukite, kad skolininkas atiduotų jums visus dokumentus, patvirtinančius apie skolą, kad galėtumėte atgauti pinigus. Be to, nepamirškite, kad papildomai skolininkas turėtų sumokėti palūkanas ir atlyginti kitą žalą, kurią patyrėte dėl laiku nesumokėtos skolos.
Prieš sutikdami būti laiduotojais, nepamirškite įvertinti teisinės šio proceso pusės, laidavimo privalumus ir trūkumus. Advokatų kontora Kaune primena, kad laiduoti galima tik sudarius teisiškai galiojančią sutartį raštu, t. y. susitarimas žodžiu laikomas negaliojančiu. Visais atvejais laiduoti galima tik tam tikrą laiko tarpą, iki numatytos susitarimo datos. Beje, teisininkai primena, kad jei konkretus terminas nėra numatytas, teisiškai manoma, kad laidavimo trukmė yra dveji metai. Nepamirškite, kad dėl vienos ir tos pačios skolos laiduoti gali keli asmenys.
Laidavimas, kaip teisinę galią turintis procesas, daugiausiai naudos suteikia skolintojui, kadangi jis padidina tikimybę numatytu laiku atgauti skolą. Be to, apsidraudžia ir skolininkas, kadangi, turėdamas laiduotoją, jis gali tikėtis geresnės ir didesnės skolos, mažesnių palūkanų. Deja, būti laiduotojui yra rizikinga ir dažnu atveju pavojinga, kadangi laiduotojas prisiima didelę riziką už svetimą skolą. Racionaliai įvertindami galimą riziką, paprastai laiduoti sutinka tik artimi giminaičiai ir draugai, pasitikintys skolininku ir norintys jam padėti. Jei laiduotojas nėra artimas skolininkui, paprastai laiduojama už pinigus, t. y. skolininkas už laidavimo paslaugą pasiūlo tam tikrą sumą pinigų, taip laiduotojui suteikdamas galimybę užsidirbti.