Liga nėra mūsų asmeninis pasirinkimas, tačiau kai kurie sveikatos sutrikimai dėl visuomenėje vyraujančių nuostatų (o kartais ir paties sergančiojo informuotumo trūkumo) verčia slėptis ir gėdintis. Hemorojus – viena tokių ligų, kurios pavadinimą kai kas netgi vengia ištarti garsiai, ką jau kalbėti apie prisipažinimą, jog asmeniškai susiduri su tokia problema. Tokie klaidingi įsitikimai neretai sąlygoja pavėluotą kreipimąsi pas medikus bei situacijas, kai hemorojaus operacija tampa vienintele problemos sprendimo bei gyvenimo kokybės grąžinimo galimybe.
Kaip atpažinti, jog jus kamuojantis sutrikimas yra hemorojus?
- Kraujas bei kitos išskyrus, pasirodančios iš išangės tuštinimosi metu
- Skausmas išangės srityje
- Perštėjimas išangės srityje
- Matomi ar užčiuopami dariniai išangės srityje (hemorojaus mazgai)
Kuo anksčiau, pajutę vieną ar kitą simptomą, kreipsitės į specialistus, tuo greičiau užkirsite kelią problemos stiprėjimui.
Kokios priežastys lemia, jog susiduriama su hemorojaus problema?
- Paveldimumas (iš prigimties silpnas jungiamasis audinys)
- Lėtinis vidurių užkietėjimas arba, priešingai, viduriavimas
- Stanginimasis tuštinimosi metu
- Didelių sunkumų nešiojimas
- Sėdimas darbas bei fizinio aktyvumo trūkumas
- Antsvoris
- Nėštumas
Kaip gydomas hemorojus?
Kai hemorojus diagnozuojamas pradinėse stadijose, skiriamas medikamentinis gydymas: išrašomi flebotonikai – vaistai, stiprinantys kraujagyslių sieneles bei žvakutės ir tepalai, mažinantys ligos sukeliamą diskomfortą. Tuo atveju, jei liga jau pažengusi, specialistai rekomenduoja invazinį gydymą – operaciją.
Hemorojaus operacija – tai hemorojinių kraujagyslių perrišimas, užkertant kraujo plūdimą į jas. Operacija nėra skausminga, kadangi perrišamos tos venos, kurios neturi nervinių galūnėlių. Hemorojaus operacija nereikalauja rūpintis dėl būtinybės atitrūkti nuo darbo. Jei pacientas pageidauja, jau kitą dieną po darbo gali grįžti prie kasdienių darbų. Po šios operacijos vartojami ne tik specialūs priešuždegiminiai tepalai, bet ir būtina rūpintis, jog neužkietėtų viduriai – valgykite pilnavertį, daržovių, vaisių, bei skaidulinių medžiagų gausų maistą. Jei mityba nepadeda arba tiesiog nėra nuolat visada laikytis paskirtų maitinimosi rekomendacijų, derėtų vartoti išmatas skystinančius vaistus.
Prisiminkite, jog jokia liga nėra gėdinga. Vos tik pastebėjus pirmuosius simptomus, signalizuojančius apie prasidėjusį hemorojų, būtina nedelsiant kreiptis pas specialistus: kuo anksčiau paskiriamas gydymas, tuo mažesnės invazijos bus reikalingos.